Wniosek o wszczęcie egzekucji świadczeń alimentacyjnych można złożyć w sytuacji, kiedy dłużnik nie wywiązuje się z nałożonych na niego zobowiązań alimentacyjnych wynikających z tytułu wykonawczego.
wzór wniosku o wszczęcie egzekucji świadczeń alimentacyjnych

Który Komornik jest właściwy do egzekucji świadczeń alimentacyjnych?

– komornik sądu właściwości ogólnej dłużnika,
– komornik sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela.

Ponadto wierzyciel może wybrać komornika sądowego według własnego uznania, ale jego wybór jest ograniczony terytorialnie do obszaru właściwości sądu apelacyjnego w apelacji, której komornik prowadzi swoją kancelarię.

Jakie czynności wykonuje komornik przy egzekucji świadczeń alimentacyjnych?

– z urzędu przeprowadza dochodzenie w celu ustalenia zarobków i stanu majątkowego dłużnika oraz jego miejsca zamieszkania. Jeżeli środki te okażą się bezskuteczne, organy Policji przeprowadzą na wniosek komornika czynności w celu ustalenia miejsca zamieszkania i miejsca pracy dłużnika.
– w razie powstania zaległości za okres dłuższy niż 6 miesięcy komornik z urzędu składa wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o wpis dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych.
– jeżeli dłużnik zatrudniony jest u osoby bliskiej, osoba ta w razie zajęcia wynagrodzenia za pracę w poszukiwaniu świadczeń alimentacyjnych nie może zasłaniać się zarzutem, że wypłaciła dłużnikowi wynagrodzenie z góry, ani zarzutami, że dłużnik pracuje bez wynagrodzenia lub za wynagrodzeniem niższym od przeciętnego, albo że przysługuje jej wierzytelność do dłużnika nadająca się do potrącenia z jego roszczenia o wynagrodzenie.

Co jeśli egzekucja alimentów będzie bezskuteczna?

– egzekucję świadczeń alimentacyjnych, uważa się za bezskuteczną, gdy w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. W takim przypadku są Państwo uprawnieni do ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Wypłata świadczeń z Funduszu następują odpowiednio na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego.
Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej. Do wniosku należy załączyć zaświadczenie o bezskuteczności wystawione przez komornika
wniosek o wydanie zaświadczenia