Spis inwentarza, zwany również spisem majątku spadkowego, jest czynnością komorniczą polegającą na ustaleniu składu i wartości spadku pozostawionego po zmarłym. Komornik w protokole spisu inwentarza zamieszcza przedmioty należące do spadku, przedmioty zapisów windykacyjnych, listy nieruchomości i ruchomości o wartości handlowej należących do zmarłego- z oznaczeniem wartości każdego z tych przedmiotów na dzień otwarcia spadku, a także długi spadkowe, obejmujące wszelkie zobowiązania finansowe zmarłego takie jak pożyczki, kredyty, zaległe rachunki czy zobowiązania podatkowe.
Obejmuje on zarówno aktywa (stan czynny), jak i pasywa (stan bierny). Wykonywany jest na zlecenie sądu rejonowego, w którego okręgu znajdują się rzeczy umieszczone potem w spisie majątku lub w następstwie wniosku złożonego bezpośrednio do komornika sądowego. Istnieje również trzecia możliwość – komornik może też stworzyć specjalny protokół na podstawie wykazu inwentarza sporządzonego samodzielnie przez interesanta, a następnie przesłać dokument do odpowiedniego sądu.
Kiedy należy sporządzić spis inwentarza?
Co do zasady spis inwentarza należy sporządzić w dwóch przypadkach. Po pierwsze spis majątku jest konieczny, jeśli złożono oświadczenie woli o przyjęciu spadku wraz z całym dobrodziejstwem inwentarza, a po drugie gdy, sąd wyznaczył kuratora dla spadku nieobjętego. Spis jest szczególnie ważny w pierwszym przypadku, ponieważ pozwala nam ograniczyć odpowiedzialność za długi spadkodawcy. Powinien więc zawierać nie tylko listę przedmiotów należących do spadku, ale także przedmioty zapisów windykacyjnych oraz długi spadkowe. Ponadto spis inwentarza zabezpiecza przed utratą przedmiotów wchodzących w masę spadkową. Najlepiej sporządzić go tuż po śmierci spadkodawcy.
Kto może złoży taki wniosek?
– spadkobierca,
– uprawniony do zachowku,
– zapisobierca,
– wykonawca testamentu,
– wierzyciel mający pisemny dowód należności przeciwko spadkodawcy.
Jaki jest koszt?
Opłata stała za sporządzenie spisu inwentarza wynosi 400 zł.
Jak długo to potrwa?
Sporządzenie protokołu spisu inwentarza może wynosić od kilku dni do kilku miesięcy. Uzależnione to jest od wielu czynników, takich jak skomplikowanie majątku, liczba pozycji do zinwentaryzowania oraz dostępność wymaganych dokumentów.
Jakie dokumenty należy złożyć do komornika?
– wniosek o spis inwentarza
– dokument potwierdzający interes prawny do złożenia wniosku o sporządzenie spisu inwentarza (np. akt poświadczenia dziedziczenia, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku)